Ekskurzija za učenike VII razreda

20. VI 2022.

Učenici sedmog razreda naše škole, pored mnogobrojnih aktivnosti, školsku godinu su završili dvodnevnom ekskurzijom na Srebrnom jezeru. Na putu do Srebrnog jezera, prvi lokalitet koji su posetili bilo je arheološko nalazište Viminacijum. Imali su priliku da se vrate u doba Rimljana, vide kako je izgledao grad u to doba, Rimsko kupatilo, Amfiteatar, a kao najveća atrakcija bile su grobnice tog doba. Sledeća destinacija bila je Srebrno jezero, gde su nakon smeštanja u hotel i kraćeg odmora, učenici imali priliku da krstare Dunavom do Golubačke tvrđave. Ovaj sadržajan dan učenici su završili večernjom žurkom.

Nakon noćenja i doručka, nastavili su svoje putovanje ka arheološkom nalazištu Lepenski Vir. Lepenski Vir predstavlja najstarije sedelačko naselje u Evropi, koje je nastalo pre oko 8000 godina. Učenici su imali priliku da pogledaju film o ovom lokalitetu, o njegovom otkrivanju i značaju kako za istoriju tako i za arheologe današnjice. Puni utisaka, nastavili su svoje putovanje prema hidroelektrani Đerdap. Od vodiča su čuli sve zanimljivosti vezane za izgradnju ove hidroelektrane, kako funkcioniše plovidbeni sistem, i obišli su ovaj veoma kompleksan objekat.