Dan planete Zemlje

20. IV 2022.

Svake godine milioni ljudi širom svijeta učestvuju u obilježavanju Dana planete Zemlje, uključujući nevladine organizacije, škole i zajednice sa različitim interaktivnim programima. Cilj je podići svijest o planeti Zemlji i pronaći održivo rješenje za i čistu životnu sredinu.  Tim povodom danas je i u našoj školi obilježen Dan planete Zemlje, 19.i 20.aprila, gost naše škole je bila Komunalna inspekcija opštine Tutin.

Tom prilikom inspektori su upoznali učenike sa svojim aktivnostima i nadležnostima, koje doprinose  boljem funkcionisanju našeg grada. Usput su skrenuli pažnju na neophodnost razvijanja svijesti o tome da je zdravlje naše planete ugroženo i da je takvom stanju najviše doprineo čovjek, svojim neodgovornim ponašanjem.

Dan planete Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine, kada je tokom Konferencije UN o životnoj sredini i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je učestvovao veliki broj predstavnika vlade i nevladinih organizacija, usklađen dalekosežni program za promovisanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine skupština UN je 22. april proglasila međunarodnim Danom planete Zemlje. Počeci obilježavanja toga dana sežu u 1970. godinu, kada su pod vođstvom američkog senatora Gaylord Nelsona u SAD održane prve masovne demonstracije za zaštitu životne sredine na kojima je učestvovalo više od 20 miliona ljudi.

Uništenje prirode znači i - kraj čovječanstva!