Takmičenje iz nemačkog jezika - Udruženje Nemaca „Maria Theresiopolis“

9.5.2022. god.

Učenici OŠ ,,Vuk Karadžić” iz Tutina su i ove godine učestvovali na takmičenju Udruženje Nemaca „Maria Theresiopolis“. Učenici sedmog i osmog razreda pisali su bajke, dok su učenici petog i šestog razreda sastavljali prezentacije o porodici i slično. Nakon detaljne analize, učenici Melika i Meris Krkušić, učenici osmog razreda, pod mentorstvom nastavnice Elzane Fakić, su osvojili, na nivou cele Srbije, prvo mjesto i dobili kao  nagradu digitalne satove. Bajka koju su učenici napisali i naslovili Šeherzada, nalazi se u prilogu.

Udruženje Nemaca „Maria Theresiopolis“ iz Subotice, osnovano je 15. oktobra 2012. godine i broji oko 60 članova - od predškolskog uzrasta do penzionera. Udruženju pomažu i  pripadnici drugih nacionalnih zajednica, koji žele da pomognu u ostvarivanju naših ciljeva.

Ciljevi Udruženja su očuvanje tradicije, običaja, jezika i identiteta Podunavskih Švaba, praćenje savremene kulture i dešavanja u zemljama nemačkog govornog područja i povezivanje sa njima.

Udruženje izdaje i svoj časopis „Guck mal“. U časopisu su tekstovi na nemačkom jeziku, a skraćene verzije teksta štampaju se na mađarskom i srpskom jeziku. Zahvaljujući podršci Ambasade SR Nemačke, časopis je 2016. godine svojim sadržajem prešao granice ne samo grada, već i države.

Udruženje sarađuje sa drugim udruženjima Nemaca u regionu sa ciljem razmene iskustava, upoznavanja i druženja. Samim tim se obeležavaju savremeni događaji iz oblasti kulture, nauke, umetnosti i sporta. Saradnja je ostvarena i sa obdaništima, osnovnim i srednjim školama u gradu, a koji rade na nemačkom jeziku.

Najvažnije manifestacije i aktivnosti koje Udruženje realizuje su: Oktoberfest, maskenbal, Božićni koncert, projekat „Dečije igraonice“, takmičenja u plesu (Subotica Grand Prix), izložbe slika, književne večeri, kursevi jezika, redovne probe hora.

Scheherzada