Primjeri dobre prakse - informatika i računarstvo

24.3.2022.god.

Svjedoci smo promjene načina na koji danas ljudi širom svijeta  međusobno komuniciraju i sarađuju, a također i činjenice da naši učenici kao „digitalni urođenici“ odrastaju uz internet i da je on velikim delom prisutan u njihovom svakodnevnom životu. Ne možemo izbjeći realnost da su oni potrošači, distributeri, re-mikseri i kreatori sadržaja za i na Internetu. Zato im je potrebno da znaju kako sve to funkcionira i na koji način se uređaji povezuju na lokalnu (LAN), a zatim na globalnu (WAN) mrežu.

U protekloj sedmici, na času informatike i računarstva, učenici osmog razreda su imali priliku praktično primijeniti ranije stečena znanja o računarskim mrežama. Realizatori časa su bile nastavnice informatike i računarstva: Mihrija Sokolović Ramičević i Sajma Hodžić.

Uz upute nastavnica, učenici su se okušali u praktičnom radu povezivanja računara u lokalnoj mreži. Nastavnice su pratile rad učenika i davale im potrebne upute. Učenici su uživali u radu i uspješno izvršili sve zadatke.

Stečeno praktično znanje učenicima će koristiti u daljem usavršavanju i školovanju.